Projekty
Wszystkie projekty realizowane w naszej szkole
PLATFORMA W CODZIENNOŚCI SZKOLNEJ
Od trzech lat Szkoła Podstawowa nr 40 w Gdyni efektywnie realizuje się w przestrzeni platformy eTwinning. Portal nie tylko oferuje możliwość zdobycia nowych umiejętności i samokształcenia przez kadrę pedagogiczną, ale także nawiązania kontaktu ze szkołami przynależącymi do Unii Europejskiej i zrealizowania wspólnych projektów edukacyjnych. Praca z użyciem platformy stała się codziennością grupy nauczycieli naszej szkoły oraz ich uczniów.
SZKOLENIE SIĘ KADRY PEDAGOGICZNEJ
Od dnia przystąpienia naszej szkoły do społeczności eTwinning wielu nauczycieli uczestniczyło w kursach internetowych podnoszących ich kompetencje cyfrowe, między innymi poprzez zapoznanie z różnymi platformami, aplikacjami i narzędziami z sukcesami wykorzystywanymi przez europejską kadrę pedagogiczną w procesie nauczania i uczenia się. O zaletach platformy szeroko dowiedzieli się uczestnicy realizowanego w szkole projektu PO WER: "W kontakcie z innowacyjnymi metodami nauczania", którzy na przestrzeni czasu jego trwania wzięli udział w kilkunastu różnych tygodniowych szkoleniach internetowych. Wśród nich znalazły się między innymi te dotyczące pracy z narzędziami Google, programami Canva i Prezi oraz służącymi projektowaniu materiałów promocyjnych. Uczestnicy mieli możliwość zdobycia wiedzy w tematyce projektowania książeczek elektronicznych, pracy matodą Escape Room, a także klasy odwróconej.
W czasie szkoleń uczestnicy wykonali wiele autorskich materiałów dydaktycznych, które chętnie wykorzystują po dziś dzień w trakcie prowadzonych przez siebie lekcji. Zdobyte umiejętności pozwoliły podnieść warsztat pracy dydaktycznej i wychowawczej ich uczestników.
PROJEKTY EUROPEJSKIE
W czasie minionych trzech lat w naszej szkole zorganizowane zostały cztery projekty edukacyjne w kooperacji z nauczycielami i uczniami różnych krajów Unii Europejskiej.
MSMS- My School My System
Projekt:"MSMS- My School My System"
Okres realizacji: rok szkolny 2020/2021 oraz 2021/2022
Klasa: 7-8b
Kraje partnerskie: Słowenia, Francja, Włochy, Turcja
Koordynator szkolnego projektu: Marta Dmochowska
We wrześniu 2020 roku klasa 7b rozpoczęła realizację projektu ze szkołami z Francji, Włoch, Turcji i ze Słowenii, który zatytułowany został: "MSMS - My School, My System". Celem współpracy stało się poznanie systemów edukacyjnych krajów uczestniczących w projekcie z równoczesnym praktycznym i motywującym do działania rozwijaniem uczniowskich zdolności językowych: komunikacyjnych i pisemnych.
W ramach podjętych inicjatyw została stworzona witryna internetową, na której uczniowie przedstawili się kolegom i koleżankom z innych krajów. Zespół klasowy uczestniczył również w świątecznej wymianie kartek noworocznych z uczniami z Francji, Włoch i Słowenii oraz wziął udział w konkursie na logo projektu.
Wszystkie podjęte aktywności umożliwiły uczniom praktyczne wykorzystanie rozwijanych w trakcie lekcji umiejętności.
Come, meet me anddiscover my city
Projekt:"Come, meet me anddiscover my city"
Okres realizacji: rok szkolny 2020/2021
Klasa: 7j
Kraje partnerskie: Portugalia, Hiszpania, Rumunia
Koordynator szkolnego projektu: Małgorzata Szotrowska
Pani Małgorzata Szotrowska wraz z klasą 7j oraz z nauczycielkami z Rumunii, Hiszpanii i Portugalii przystąpiła do realizacji projektu eTwinning „Come, meet me and discover my city”. Celem projektu było zapoznanie uczniów mieszkających w innych krajach Europy z kulturą i ciekawostkami związanymi z naszym miastem oraz szkołą.
Na początku projektu uczniowie wymienili się wiadomościami e-mailowymi z uczniami z zagranicy. Młodzież z klasy 7j miała okazję do praktycznego użycia języka oraz zawarcia znajomości z obcokrajowcami. Po wymianie wiadomości, uczniowie mieli za zadanie stworzyć prezentacje o naszym mieście w taki sposób, aby jak najbardziej zainteresować swoich rówieśników z zagranicy. Prezentacje mogły być tworzone w formie zdjęć czy też filmików. Po zakończeniu zadania wszystkie prezentacje zostały opublikowane na platformie TwinSpace.
Udział w projekcie dał możliwość poszerzenia wiedzy kulturowej uczniów, a także wykorzystania umiejętności językowych w codziennych sytuacjach, co wpisało się w metodologię CLIL. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w powierzone im zadania, dzięki czemu nauka języka stała się przyjemniejsza a jej efekty - widoczne od razu.
By the Sea
Projekt: "By the Sea"
Okres realizacji: rok szkolny 2020/2021
Klasa: 4a
Kraje partnerskie: Francja, Hiszpania, Czechy, Turcja
Koordynator szkolnego projektu: Karolina Abramowicz-Styn
Szkoła Podstawowa nr 40 jest szkołą borchardtowską i promuje edukację morską. W związku z tym, tematyka ta była myślą przewodnią różnych zadań realizowanych w ramach projektu. Podejmowanym wspólnie działaniom przyświecała idea pracy z użyciem różnych metod aktywizujących.
W trakcie realizacji projektu uczniowie poszerzyli słownictwo dotyczące tematyki morskiej, napisali własną bajkę oraz zaprezentowali pomysły na projekty loga projektu. Stworzyli profile na Padlecie, dzięki którym zaprezentowali się swoim kolegom i koleżankom z innych krajów przy użyciu samodzielnie stworzonych awatarów. Dzięki współpracy ze szkołą z Francji, uczniowie śledzili losy żeglarzy (skipperów) w wyścigu samotnych żeglarzy dookoła świata Vendee Globe Challange, a następnie uczestniczyli w quizie wiedzy. Uczniowie sami chętnie korzystali z aplikacji Quizziz, Kahoot, czy Liveworksheets, a także narzędzi Google do tworzenia materiałów dla uczniów z innych szkół.
Uczestnicy projektu wzięli udział w wideokonferencjach z nauczycielami oraz uczniami z Hiszpanii i Czech. Podczas spotkań mieli możliwość posługiwania się językiem angielskim z rówieśnikami z innych krajów oraz dowiedzieć się więcej na temat kultury i systemu edukacji innych państw.
Uczestnictwo w projekcie umożliwiło uczniom kształcenie i rozwijanie swoich umiejętności nie tylko w zakresie języka angielskiego, ale również wiedzy ogólnej oraz otwarcie na kulturę innych narodów.
Więcej na temat projektu:
https://sp40weuropie.blogspot.com/2021/09/by-the-sea.html